Главная > Новости > Знайдено унікальну мапу кордонів України 1918 року

Знайдено унікальну мапу кордонів України 1918 року

Категория: Наука и IT

До Львівського музею було передано сенсаційний оригінальний документ -видана в Австрії мапа 1918 року, на якій вперше нанесли державні кордони України.

Фонди Львівського історичного музею поповнилися оригінальною картою України 1918 року, яку передала приватна особа. Чоловік випадково придбав унікальну мапу на базарі ще за радянських часів.

За словами науковців, це відкриття в українській картографії. Адже донині була відома лише карта українських земель Івана Величка 1896 року. На мапу 1918-го, яку видано в Австрії, вперше нанесли державні кордони України.

На мапі написано - "Карта України 1918 року". На ній нанесені кордони УНР станом на жовтень 1918 року. Тоді до української держави належали території Придністров'я, частина Білорусі –Берестейщина, Гомельщина (територія України простягалась углиб Білорусі на 80-150 кілометрів), а також східна Слобожанщина (сучасна Курська і Воронежська області Росії - клин простягався на 250 кілометрів).

"Без сумніву, до складу України тоді входив Крим. Ця карта призначена для того, щоб сучасники, на підставі документу, а це є карта-документ, яка видана у Відні відомою фірмою, могли побачити якою була Україна у 1918 році, як ці кордони змінилися", – розповів голова благодійного фонду "Україна-Русь" Ростислав Новоженець.

Історик Іван Сварник вважає цю мапу "сенсаційним оригінальним документом", бо це перша мапа України як держави, на ній вперше були нанесені державні кордони.

"Карта, у першу чергу, є фіксацією стану свідомості населення того моменту, коли вона надрукована, стану національного усвідомлення держави. Я припускав, що така мапа має бути. Бо відомо, що віденське видавництво "Фрейтг і Берндт" публіковало впродовж усіх років Першої Світової війни карти теренів бойових дій", - підкреслив учений.

Мапи України 1918 року цілеспрямовано нищили у радянський час і за її зберігання можна було отримати до 10 років ув'язнення. Львів'янин Михайло Гаврилів придбав карту випадково на базарі в Івано-Франківську в середині 80-х минулого століття.

У науковців немає сумнівів щодо автентичності мапи 1918 року. Під час передачі оригіналу в історичний музей зазначалося, що ніхто ні до кого не має територіальних претензій. Але карта є цікавою для українців, які повинні знати свою історію і які землі колись належали Україні, що там донині живуть українці і ними потрібно опікуватись.

Источник: http://tsn.ua/nauka_it/znaydeno-unikalnu-mapu-kordoniv-ukrayini-1918-roku.html

Случайные улицы

ул. Эренбурга Ильи ул. Юности пл. Анкары ул. Руставели Шота ул. Водников ул. Майорова Михаила бульв. Труда ул. Васильковская пер. Политехнический ул. Борщаговская ул. Кащенко Академика ул. Героев Обороны ул. Срибнокольская ул. Замковецкая ул. Оболонская ул. Григория Андрющенко ул. Якубовского Маршала ул. Скляренко Семена ул. Руденко Ларисы ул. Трехсвятительская ул. Липская ул. Копыловская ул. Курчатова Академика ул. Пирятинская ул. Леси Украинки
Нас находят по поисковым запросам